Koniec z WIBOR-em? Dowiedz się, jakie przyniosłoby to skutki

Koniec z WIBOR-em Dowiedz się, jakie przyniosłoby to skutki

WIBOR to stawki procentowe, po których banki udzielają sobie kredytów międzybankowych w Polsce. WIBOR jest wyliczany na podstawie ofert cenowych, które składają banki. Ten wskaźnik wykorzystywany jest m.in. do określania wysokości rat w kredytach hipotecznych. Wokół wskaźnika narastają jednak wątpliwości, które podsyca wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z 2022 roku. Na jego podstawie tymczasowo wykreślono wskaźnik WIBOR z umowy kredytowej, a klient płaci znacząco niższe raty.

Czy unieważnienie WIBOR jest możliwe?

Istnieją różne powody, dla których można unieważnić WIBOR. Jednym z nich może być manipulacja stawkami przez banki w celu osiągnięcia korzyści finansowych czy niewłaściwe funkcjonowanie samego indeksu. Nie do końca też wiadomo, jak dokładnie określana jest wysokość wskaźnika. Może więc dochodzić tu do pewnych manipulacji.

Dowiedz się, co oznacza unieważnienie WIBOR

Unieważnienie WIBOR miałoby poważne konsekwencje dla rynku finansowego w Polsce. W przypadku unieważnienia WIBOR musiałby zostać wprowadzony nowy wskaźnik lub system określania stawek procentowych, a umowy kredytowe wykorzystujące WIBOR musiałyby zostać zmienione. To oznacza niższe raty dla wielu osób.