Czy da się unieważnić WIBOR w umowie kredytowej?

Czy da się unieważnić WIBOR w umowie kredytowej

W 2022 roku decyzją Sądu Okręgowego w Katowicach WIBOR, wskaźnik stosowany do ustalania wysokości rat w kredytach o zmiennym oprocentowaniu, został tymczasowo usunięty z umowy kredytowej. Dzięki temu klient będzie płacić niższe raty kredytów, oparte jedynie na marży bankowej. Decyzja ta może prowadzić do obniżenia rat dla wielu kredytobiorców.

Takie postanowienie podkreśla rosnące przekonanie, że WIBOR może nie działać tak, jak powinien. Krytycy wskaźnika podkreślają także inny problem: często banki nie przekazują kredytobiorcom pełnych informacji na temat ryzyka związanego z tym wskaźnikiem, co może oznaczać, że w efekcie wprowadzają klientów w błąd.

WIBOR w umowie kredytowej – czy warto usuwać? Sprawdź, jakie korzyści to przynosi

Coraz więcej prawników wskazuje, że możliwe jest unieważnienie umowy kredytowej z WIBOR. Co to oznacza w praktyce? W przypadku wykreślenia wskaźnika z umowy, kredytobiorcy mieliby prawo do zwrotu już wpłaconej kwoty kredytu, a przynajmniej tej jej części, która wyliczona została w oparciu o WIBOR. Wszystko to sprawia, że oprocentowanie kredytów mogłoby się znacząco zmniejszyć. W przypadku już wspomnianego orzeczenia katowickiego sądu, klient płaci wyłącznie marżę banku, co znacząco zmniejszyło wysokość rat kredytu. Według aktualnych wyliczeń, gdyby WIBOR został usunięty, oprocentowanie kredytów zmniejszyłoby się o około 7,5%!

Aby sprawdzić swoją umowę, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w takich sprawach.